Șerbare de Crăciun la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă

DSC_0611Președintele Consiliului Județean Satu Mare, Adrian Ștef a participat marți, 16 decembrie 2014, începând cu ora 10:30 la serbarea de Crăciun a elevilor de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă.
” Centrul de Educație Incluzivă este una dintre cele mai importante instituții subordonată Consiliului Județean Satu Mare pentru că protecția socială reprezintă o problemă serioasă pentru țara noastră și pentru fiecare județ în parte. Protecția socială în județul Satu Mare este gestionată de Consiliul Județean, instituție implicată prin proiecte foarte ample direct cu Direcția pentru Asistență Socială și Protecția Copilului Satu Mare și Școala de Incluziune Socială. Cu Direcția pentru Protecția Copilului am reușit să transformăm casele vechi de copii în case de tip familial, unde copiii, prin acest sistem au parte de căldura familiei, căldura unui cămin. Acolo cadrele didactice reușesc să le ofere tot ceea ce le lipsește în momentul de față, pentru a fi integrați pe urmă în societate. La Școala de Incluziune sunt copii ca oricare alții. Poate Dumnezeu a vrut să le dea un alt tip de comportament, o percepție modificată a lucrurilor din jurul lor și tocmai de aceea ne trebuie multă răbdare. Vreau să felicit, încă o dată, cadrele didactice care cu multă dăruire și profesionalism reușesc să se implice în educarea acestor tiner. Cred că Dumnezeu a gândit că e loc suficient și pentru ei printre noi, aici trebuind să ne implicăm în primul rând noi, autoritățile locale. Pentru a putea trece dincolo de vorbe, acești tineri trebuie integrați la un moment dat în societate. Avem niște intreprinderi de economie socială și în perioada de finanțare următoare, îmi doresc să realizăm asemenea proiecte pe fonduri europene printr-un parteneriat pe care îl avem cu ASSOC Baia Mare în care acestor tineri, după vârsta de 18 ani, să le găsim un loc în aceste proiecte ale Consiliului Județean sau ale instituțiilor subordonate, unde ei pot să întreprindă diferite ocupații și să fie utili. Totodată toate acele lucruri pe care ei le fac să le putem vinde și așa ei ar avea un loc de muncă și și-ar găsi locul lor în societate. Lucrând împreună într-un mediu adecvat, fără complexe și astfel am reuși integrarea lor. Fiind cu nevoi speciale, ocupându-ne de ei de la grădiniță până la găsirea unui loc de muncă adecvat lor, putem să îi integrăm în societate.” A declarat Adrian Ștef în luarea sa de cuvânt.

DSC_0587 DSC_0550 DSC_0559 DSC_0547 DSC_0532 DSC_0521