Influenţe ale Şcolii Populare de Arte asupra climatului cultural Sătmărean

influenteMarţi 9 decembrie 2014 ora 17, la Muzeul de Artă din Satu Mare va avea loc vernisajul expoziţiei retrospective a sculptoriţei Szodoray Parádi Hajnalka. Artista vine în faţa publicului sătmărean cu lucrări de sculptură dar şi numeroase lucrări de grafică şi pictură. Să menţionăm că artista plastică este foarte cunoscută publicului sătmărean, fiind de-a lungul anilor, profesoara a numeroase generaţii de elevi, atât la Şcoala de Arte cât şi la Liceul de Arte din oraş.

SIMPOZION ŞTIINŢIFIC

Muzeul Judeţean Satu Mare în colaborare cu Şcoala de Arte Satu Mare şi Arhivele Naţionale Satu Mare organizează marţi 9 decembrie 2014 ora 15.30, un simpozion ştiinţific cu tema „Influenţe ale Şcolii Populare de Arte asupra climatului cultural Sătmărean”. Sunt invitaţi să participe toţi cei care au activat ca profesori sau elevi la această formă de învăţământ, pentru a retrăi momente dragi ale unor reîntâlniri plăcute. Evenimentul va avea loc la Muzeul de Artă din Satu Mare în preambulul vernisajului artistei plastice Szodoray Parádi Hajnalka.