II. Conferinţă Profesională

DSC_0046Vineri, 28 noiembrie 2014 în loc.Csenger(HU) a avut loc II.Conferinţă Profesională. Primăria oraşului Csenger în parteneriat cu Primăria com.Lazuri implementează proiectul HURO/1011/004/2.4.1 ,,Servicii speciale de urgenţă din zona Sătmarului/Special Rescue Service of Szatmar„ , scopul proiectului fiind dotarea serviciilor de urgenţă şi perfecţionarea personalului voluntar şi angajat, astfel creând o mai bună colaborare în domeniul situaţiilor de urgenţă între cele două localiţăţi partenere.
În cadrul proiectului s-a organizat o conferinţă profesională, al cărei scop a fost punerea în discuţie a modului în care serviciile de urgenţă se pot ajuta reciproc prin acţiuni comune pentru creşterea eficienţei activităţii şi de a aprofunda o mai bună cooperare transfrontalieră.
Primarul orașului Csenger Forjan Zsolt i-a mulțumit președintelui Consiliului Județean Satu Mare, Adrian Ștef pentru sprijinul acordat în implematarea proietului.
DSC_0051 DSC_0048 DSC_0047 DSC_0043