Gala SNAC

Voluntariat SNAC (3)Vineri, 5 decembrie a avut loc cea de a VIII-a ediție a Galei Voluntarilor Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară.
SNAC presupune dezvoltarea activităţii de voluntariat realizată de copii/elevi din învăţământul preuniversitar şi studenţi, care permite acestora să devină cetăţeni informaţi şi devotaţi solidarităţii umane.

Doresc să încurajez elevii să se implice ca voluntari, în activităţi desfăşurate cu persoane aflate în dificultate, în scopul susținerii procesului de incluziune socială şi de dezvoltare educaţională personală a acestora, să promoveze programul educaţional de activităţi ce promovează intens incluziunea socială, să organizeze activităţi incitante și interesante pentru persoanele aflate în dificultate.

În acest mod tineri își promovează cunoştinţele şi aptitudinile cu privire la unele aspecte importante ale educaţiei, într-un mod plăcut şi incitant; înțeleg şi conştientizează nevoile individuale şi provocările cu care se confruntă aceste persoane în comunitatea lor, își dezvoltă ingeniozitatea, inteligenţa şi creativitatea, a lor şi a persoanelor cu nevoi speciale, precum şi a comunităţii.

Eu trăiesc de fiecare dată sentimentul de împlinire în urma întreprinderii de activități competitive și utile. Prin acţiunile acestea ne dezvoltăm şi îmbunătăţim calităţile precum toleranța, răbdarea şi devotamentul!

Numărul mare de nominalizaţi îmi dă certitudinea că tinerii au înţeles importanţa voluntariatului şi îmi doresc să continue pe acest drum.
Felicitări tuturor celor implicaţi! Felicitări voluntarilor şi coordonatorilor care îşi sacrifică timpul şi energia pentru comunitate!a declarat Adrian Ștef, președintele Consiliului Județean în cuvântul său din cadrul Galei.