S-a inaugurat Ambulatoriul Integrat al Spitalului Orăşenesc Negreşti-Oaş

DSC_0009Vineri, 14 noiembrie 2014 a fost inaugurat un nou proiect deosebit de important pentru Consiliul Județean Satu Mare.

A fost inaugurată o nouă investiție implementată de Județul Satu Mare prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, Axa prioritară 3 – ” Îmbunătăţirea infrastructurii sociale”, Domeniul major de intervenţie 3.1- „Reabilitarea /modernizarea/echiparea infrastructurii serviciilor de sănătate”,  proiectul „Modernizare Ambulatoriu Integrat al Spitalului Orăşenesc Negreşti-Oaş”, cod SMIS 5460, având ca Autoritate de Management pentru Programul Operațional Regional, Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice și ca Organism Intermediar, Agenţia de Dezvoltare Regională Nord Vest.

Valoarea totală a proiectului a fost de 1.815.458,28 lei, din care finanţarea nerambursabilă a fost de 1.660.728,86 lei, iar contribuţia Județului Satu Mare de 154.729,42 lei.

Durata implementării proiectului a fost de 49 luni, respectiv 30.06.2010-30.07.2014.

Obiectivul general al proiectului a vizat îmbunătăţirea infrastructurii serviciilor de sănătate prin creşterea calităţii serviciilor de asistenţă medicală şi eficientizarea acestora la nivelul Spitalului Orăşenesc Negreşti-Oaş, judeţul Satu Mare.

Astfel, s-a modernizat clădirea Ambulatoriul Integrat al Spitalului Oraşenesc Negreşti-Oaş, (726,72 mp),  prin lucrări de reabilitare a şarpantei şi învelitorii, înlocuirea instalaţiei electrice, înlocuirea tâmplăriei exterioare şi interioare cu tâmplărie PVC, înlocuirea instalaţilor termice, sanitare, de canalizare, lucrări de montare gresie, faianţă, tarchet, montare camere de supraveghere, internet, telefon, realizate de către SC NATIONAL CO INC NEGRESTI OAS., lucrările  fiind  în valoare de 320.034,78 lei, TVA în valoare de 76.808,35 lei.

Totodată, s-au dotat cabinetele medicale cu mobilier şi echipamente medicale moderne (267 bucăţi) şi au fost puse în funcţiune 5 noi cabinete medicale, (pe lângă cele 12 existente), cu specialităţi de: oftalmologie, O.R.L, psihiatrie, recuperare-medicină fizică şi balneologie şi gastroenterologie. Valoarea contractului de furnizare mobilier este de 42.881,00 lei,  TVA de 10.291,44 lei, încheiat cu SC PROMODA INTERNATIONAL SRL., iar valoarea contractului de furnizare echipamente medicale este de 1.335.175,00 lei, TVA de 320.442,00 lei , încheiat cu SC PROTON IMPEX 2000 SRL.

Ambulatoriul Integrat al Spitalului Oraşenesc Negreşti-Oaş deserveşte populaţia Ţării Oaşului, zonă care cuprinde o suprafaţă de 614 km2, în partea de nord a judeţului Satu Mare, iar noile servicii medicale oferite, în specialităţi care nu au fost asigurate până acum, precum şi dotarea la standarde europene a celorlalte cabinete medicale vor asigura accesul populaţiei din zonă la servicii medicale de calitate, cu efect asupra reducerii numărului de pacienţi redirecţionaţi către alte spitale sau spre ambulatorii din reşedinţa de judeţ.

Prin extinderea serviciilor medicale şi în zona Ţării Oaşului, s-a realizat şi o repartizare mai echilibrată a serviciilor medicale pe teritoriul judeţului Satu Mare şi accesul egal al cetăţenilor la serviciile de sănătate.

DSC_0065 DSC_0068 DSC_0070