Danțu Mănânțăilor a reunit un număr mare de participanți

DSC_0001Vineri, 7 noiembrie, Sala Mică de festivităţi a Casei de Cultură a Sindicatelor din Satu Mare a găzduit cea de a IV-a ediţie a manifestării concurs “Danţu’ Mânânţăilor”, la care au participat peste 200 de copii şi tineri din judeţ.

Manifestarea culturală devenită deja tradiţională a fost deschisă de Adrian Ştef, preşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare, Felician Pop – consilier al preşedintelui, Robert Laszlo, directorul Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale – CJCPCT, Janna Mykytiuk, deputat raional din Ucraina.

În alocuţiunile lor, vorbitorii au salutat iniţiativa de a se organiza un asemenea eveniment care să contribuie la păstrarea şi conservarea tradiţiilor, rezervat copiilor.

Mă bucur să constat că an de an, această manifestare se bucură de o largă audienţă, semn că folclorul este una din preocupările extracurriculare de bază ale dascălilor sătmăreni.

Copiii din Oaş, din Codru, de pe Someş, ori cei aparţinând naţionalităţilor din judeţul nostru, maghiari, şvabi ori romi, sunt tot atâtea flori de viaţă care înfloresc pe această mare câmpie sătmăreană.

Îmi place să cred că din mulţimea aceasta de concurenţi se vor ridica marile valori de mâine ale folclorului sătmărean.

Dar până la urmă, mai important decât orice, cred că este gândul nobil pe care dascălii şi instructorii voştri l-au pus la baza acestui demers poate patetic de a face educaţie prin folclor.

Pentru că dacă vom şti să ne preţuim şi să ne respectăm tradiţiile, atunci cu siguranţă că vom fi salvaţi.

Manifestări ca şi cea de astăzi contribuie în mod exemplar la salvgardarea patrimoniului nostru fundamental.

Atâta vrem cât oamenii iubesc folclorul, înseamnă că speranţele noastre de viitor devin tot mai senine.a declarat președintele Consiliului Județean Satu Mare, Adrian Ștef.

Concurs s-a desfăşurat pe 3 secţiuni: dansuri populare – 10 formaţii, solişti vocali – 6, solişti instrumentişti – 2 şi două grupuri de ţâpuritoare, incluse la solişti vocali.

Juriul concursului a fost compus din: Dumitru Iederan – preşedinte, alături de membrii: Nicu Miclăuş, din partea Inspectoratului Şcolar Judeţean, Maria Petca Poptean, solistă de muzică populară oşenească, Nagy Orban director programe în cadrul CJCPCT şi Petrică Mureşan, director artistic al aceluiaş centru.

Câştigătorii sunt:

–         formaţii de dansuri – locul I – Florile Tărnii din Tarna Mare şi Codruleţul Junior – Tăşnad, locul II – Codrenaşii din Corund şi – Muguraşii din Giorocuta, locul III – Liceul German şi Şcoala din Agriş;

–         solişti instumentişti: Turc Rareş şi Mario Farcău; solişti vocali locul I – Iulia Bura – Supur şi Florica Anamaria Cionca din Tarna Mare, locul II – Paula Cornea şi Ştefania Negru ambele din Satu Mare, iar locul III – Ionuţ Iuta din Satu Mare şi Larisa Mariţa din Turţ,

–         grupuri vocale: grupul de ţâpuritoare din Tarna Mare şi Cununiţa Năzdrăvană.

DSC_0031 (2) DSC_0026