Consiliul Judeţean Satu Mare, Muzeul Judeţean Satu Mare şi Universitatea de Stat  ”Universitatea Naţională Ujgorod”, Ucraina, organizează  în cadrul proiectului european HUSKROUA/1101/140 – ENPI – CBC – cu titlul „Cooperare instituţională interactivă. Istorie, tradiţii şi cultură fără frontiere”, manifestările:

1. Sesiunea ştiinţifică „Relaţii româno-ucrainene. Istorie şi contemporaneitate”, ediţia a VI-a.
  2. Conferinţa “Implicarea tineretului în cunoaşterea şi promovarea valorilor transfrontaliere şi a cooperării internaţionale”.

Colaboratori:

Primăria Oraşului Tăşnad

Uniunea Ucrainenilor din România, filiala Satu Mare

Școala Gimnazială Tășnad

Perioada: 16-17 octombrie 2014, loc. Tăşnad, jud. Satu Mare

Deschiderea oficială: 16 octombrie 2014, ora 10:30 – sala de conferinţe a Primăriei Tăşnad –  Staţiunea turistică.

Manager proiect,

Dr. Daniela Bălu