ZILELE COOPERĂRII EUROPENE 2014

Consiliul Judeţean Satu Mare, Primăria Municipiului Satu Mare,

Muzeul Judeţean Satu Mare, Universitatea de Stat din Ujgorod,

Uniunea Ucrainenilor din România, filiala Satu Mare

Au deosebita onoare de a vă invita să luaţi parte la activităţile ce se vor desfăşura cu ocazia Zilelor Cooperării Europene, ce vor avea loc la Satu Mare, în perioada 18 – 19 septembrie 2014.

1. “Târgul meşterilor şi creatorilor contemporani” – demonstrații practice: fierărit, olărit, pictură, broderie, podoabe, măști, prelucrarea lemnului etc.

2. “Parada costumelor tradiţionale şi contemporane” – “HUSKROUA-PARADE”, cu participarea Fanfarei Forumului Democrat German, Beltiug, Satu Mare

3. “CBC Party – Cultura care ne uneşte”, dansuri, cântece, reţete culinare şi tradiţii comune.

Activităţile sunt implementate în cadrul proiectului HUSKROUA/1101/140 – ENPI – CBC – cu titlul „Cooperare instituţională interactivă. Istorie, tradiţii şi cultură fără frontiere”,

Participare internaţională: România, Ucraina, Ungaria, Slovacia.

Deschiderea festivă: 18 septembrie 2014, ora 12, Muzeul Judeţean

Satu Mare, B-dul. Vasile Lucaciu nr.21 (platoul de vis – à – vis).

Colaboratori: Primăria Tășnad, Primăria Certeze, Primăria Micula, Forumul Democrat German Satu Mare, Școala Gimnazială Tășnad, Școala Gimnazială Micula, Școala Gimnazială Certeze, Grădinița ”Guliver” Satu Mare.

Muzeul MatészalkaUngaria;

Ucraina: Primăria Orașului Solotvino, Primăria Biserica Albă, Primăria Apșa de Mijloc, ONG ”Nadia”, Școala Generală Biserica Albă, Școala Generală Apșa de Mijloc.

Parteneri media: Informația Zilei; Informația TV

Gazeta de Nord-Vest; Nord-Vest TV

Radio România Actualități

Cu deosebit respect,