Tezaurul României expus la Muzeul de Artă

DSC_0090Expoziția „Aurul şi argintul antic al României”, ce reuneşte peste 1.000 de piese arheologice din metale preţioase, toate clasate în categoria Tezaur Naţional, a fost deschisă astăzi la Muzeul de Artă Satu Mare.
Au participat directorul general al Muzeului Naţional al României, Ernest Oberländer Târnoveanu, prefectul Eugeniu Avram, preşedintele Consiliului Judeţean, Adrian Ştef, directorul Muzeului Judeţean, Liviu Marta, şefi de instituţii, oameni de cultură şi pasionaţi de istorie.
Expoziţia acoperă o perioadă ce începe odată cu apariţia pieselor de aur pe teritoriul ţării şi se încheie în Antichitatea Târzie, din mileniul al V-lea a.Chr. până în secolul al VII-lea p.Chr. O parte importantă din artefactele prezentate provin din patrimoniul Muzeului Naţional de Istorie a României, şi peste 800 de obiecte au fost selectate din patrimoniul a 31 de muzee de arheologie şi de istorie din ţară. La Satu Mare expoziţia a fost organizată de către Muzeul Judeţean Satu Mare şi Consiliului Judeţean Satu Mare, cu sprjinul Primăriei Municipiului Satu Mare şi altor instituţii judeţene şi municipale. Expoziţia este deschisă până în 2 noiembrie (zilnic între orele 10 – 18, cu excepţia zilelor de luni). Preţul unui bilet este de 10 lei, iar al aceluia cu reducere este de 5 lei.