S-a inaugurat casa memorială „Ady Endre”

DSC_0259Sâmbătă,  20 septembrie 2014 s-a inaugurat casa memorială ,,Ady Endre” . Muzeul Judeţean Satu Mare şi Muzeul „Jósa András”, Nyíregyháza, implementează proiectul Cult-Tour. Realizarea, extinderea şi reabilitarea obiectivelor muzeale din judeţele Satu Mare şi Szabolcs-Szatmár-Bereg în contextul turismului cultural transfrontalier. Proiectul se derulează în cadrul Programului de Cooperare Transfrontalieră Ungaria–România 2007–2013, având codul de referinţă HuRo/1101/021/2.1.3 şi este finanţat prin Fondul European de Dezvoltare Regională al Uniunii Europeane, bugetele naţionale ale României şi Ungariei, precum şi din contribuţia proprie a partenerilor.

Acţiunile proiectului vizează reabilitarea şi dezvoltarea infrastructurală turistică a obiectivelor muzeale din mediul rural. Cele din judeţul Satu Mare sunt: Casa Memorială „Vasile Lucaciu” din Apa; Rezervaţia arheologică Medieşu Aurit și Complexul Memorial „Ady Endre”.

Casa natală a poetului Ady Endre a fost renovată și transformată în muzeu prin eforturile depuse de Aurel Popp, artist sătmărean, vechi prieten al familiei Ady. Casa și muzeul memorial au fost inaugurate la 22 noiembrie 1957, la aniversarea a 80 de ani de la nașterea poetului. În contextul proiectului Cult-Tour a fost reabilitată casa natală a poetului și curia familiei Ady  și a fost reorganizată expoziția memorială.

La eveniment au participat vicepremierul Kelemen Hunor, preşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare, Adrian Ştef şi vicepreşedintele Riedl Rudolf, senatorul Pataki Csaba, deputatul Kereskényi Gábor, preşedintele Consiliului Judeţean Szabolcs-Szatmár-Bereg Seszták Oszkár, deputatul Erdei D.István, primarul comunei Căuaș,  Roca Marius, consilieri judeţeni şi mulţi alţii.

Preşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare Adrian Ştef în discursul său a declarat că drumul  spre casa memorială va fi reabilitat în cât mai scurt timp.

După discursul oficialităţilor actorii Teatrului de Nord,Satu Mare  au prezentat un scurt spectacol literar.