Restabilirea conexiunii rutiere dintre Sanislău(Ro) şi Ömböly(Hu)

DSC_0332Sâmbătă, 20 septembrie 2014 a avut loc conferinţa de închidere a proiectului ,,Restabilirea conexiunii rutiere dintre Sanislău(Ro) şi Ömböly(Hu)”. La festivitate au participat preşedintele Consiliului Judeţean, Adrian Ştef, secretarul de stat în Ministerul Fondurilor Europene, Petra Savici, deputatul, Ovidiu Silaghi, viceprimarul municipiului Satu Mare, Marcela Papici, primarul comunei Ömböly, Trefan Gabor, primarul comunei Sanislău, Kardosi Zoltán şi viceprimarul Răzvan Roşca, europarlamentarul, Tökés László, senatorul, Pataki Csaba, preşedintele Consiliului Judeţean Szabolcs-Szatmár-Bereg, Seszták Oszkár, reprezentanţii firmei Tehnic Asist, respectiv consilieri judeţeni şi locali, fiii satului Horea.

Preşedintele Consiliului Judeţean, Adrian Ştef a declarat că ,,realizarea şi predarea drumului constituie un eveniment important pentru cele două judeţe. În cadrul proiectului au fost realizati 10 km pe teritoriul României respectiv 1,5 km pe teritoriul Ungariei. Prin acest drum, România a mai făcut un pas important spre Spaţiul Schengen.”

Judeţul Satu Mare implementează proiectul ”Restabilirea conexiunii rutiere dintre Sanislău(Ro) şi Ömböly(Hu)”, finanţat prin Programul de Cooperare Transfrontalieră Ungaria – România 2007 – 2013, Axa prioritară 1 „Îmbunătăţirea condiţiilor cheie pentru dezvoltarea durabilă comună a zonei de cooperare”, acţiunea 1.1.1 „Infrastructură rutieră”,  cod HURO/0802/135.

Obiectivul proiectului îl constituie îmbunătăţirea accesibilităţii şi mobilităţii populaţiei şi bunurilor în zona de graniță România-Ungaria prin modernizarea infrastructurii de transport rutier, în vederea sprijinirii dezvoltării economice durabile.

De asemenea, proiectul urmăreşte reabilitarea unei vechi legături rutiere ce leagă centrul comunei Sanislău de localitatea Ömböly din Ungaria, unul dintre obiectivele specifice ale proiectului fiind axat pe reducerea gradului de izolare a localităţilor din zonă pe ambele părţi ale graniţei în vederea deschiderii unei noi legături rutiere peste graniţă. Legătura va fi funcţională numai în urma intrării României în spaţiul Schengen, deoarece în cadrul proiectului nu este prevăzut a se realiza un punct de trecere a graniţei. Lungimea totală a drumului este de 11,26 km.

Prin acest proiect ne-am propus modernizarea drumului judeţean DJ 196C cu utilizarea structurii existente, începând din localitatea Sanislău – intersecția DJ 196B cu DJ 196C și construcție drum nou din localitatea Horea până la granița de stat cu Ungaria, pe o lungime totală de 9,78 km pe partea română.

Perioada de implementare a proiectului este: 1 iulie 2011 – 31 octombrie 2014.

Parteneri de proiect:  Consiliul Județean Satu Mare – partener lider de proiect

Autoguvernarea Comunei Omboly – pp1

Primăria Comunei Sanislău – pp2

Compania Naţională de Dezvoltare a Infrastructurii Ungaria – pp3

Valoarea totală a proiectului: este de 5.659.419 euro, din care: partea Consiliului Județean Satu Mare: 9,78 km = 4.891.961 euro (inclusiv TVA)

Execuția lucrărilor de infrastructură a fost realizată de către SC Tehnic Asist SRL Botoșani,  cu termen de execuție: 8 luni de la data începerii lucrărilor.

Serviciile de dirigenție de șantier au fost asigurate de către SC Starcom Exim SRL, Cluj-Napoca, iar serviciile de proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului de către SC Aquageotop SRL, Oradea.

Oficialiţăţile au trecut peste graniţa cu Ungaria, unde după intonarea imnurilor de stat, s-a sfinţit noul drum. Oficialii români şi cei maghiari au tăiat panglica inaugurală a noului drum transfrontalier.