Inaugurarea Complexului Memorial „Ady Endre”

Ady8Muzeul Judeţean Satu Mare şi Muzeul „Jósa András”, Nyíregyháza, implementează proiectul Cult-Tour. Realizarea, extinderea şi reabilitarea obiectivelor muzeale din judeţele Satu Mare şi Szabolcs-Szatmár-Bereg în contextul turismului cultural transfrontalier.. Proiectul se derulează în cadrul Programului de Cooperare Transfrontalieră Ungaria–România 2007–2013, având codul de referinţă HuRo/1101/021/2.1.3 şi este finanţat prin Fondul European de Dezvoltare Regională al Uniunii Europeane, bugetele naţionale ale României şi Ungariei, precum şi din contribuţia proprie a partenerilor.

Acţiunile proiectului vizează reabilitarea şi dezvoltarea infrastructurală turistică a obiectivelor muzeale din mediul rural. Cele din judeţul Satu Mare sunt: Casa Memorială „Vasile Lucaciu” din Apa; Rezervaţia arheologică Medieşu Aurit și Complexul Memorial „Ady Endre”.

Casa natală a poetului Ady Endre a fost renovată și transformată în muzeu prin eforturile depuse de Aurel Popp, artist sătmărean, vechi prieten al familiei Ady. Casa și muzeul memorial au fost inaugurate la 22 noiembrie 1957, la aniversarea a 80 de ani de la nașterea poetului. În contextul proiectului Cult-Tour a fost reabilitată casa natală a poetului și curia familiei Ady, și a fost reorganizată expoziția memorială.

Inaugurarea complexului memorial reabilitat va avea loc după următorul program:

Sâmbătă, 20 septembrie 2014, ora 12:00

–          Vernisajul expoziției memoriale. Vor lua cuvântul reprezentanții Ministerului Culturii din România, ai Ministerului Resurselor Umane din Ungaria, ai Prefecturii Județului Satu Mare, Consiliului Județean Satu Mare, conducerea județului Szabolcs-Szatmár-Bereg, delegațiile Uniunii Scriitorilor din România și din Ungaria, precum și conducerea muzeelor partenere.

–          ”Încă o dată … In memoriam Ady Endre” – spectacol literar al artiștilor Teatrului de Nord, Satu Mare

Programul de vizitare al complexului memorial va fi următorul: marți – sâmbătă, orele 9:00 – 17:00; duminică, orele 10:00 – 14:00; luni închis.

Informaţii suplimentare pot fi obţinute la Muzeul Judeţean Satu Mare, B-dul Vasile Lucaciu, nr. 21, tel. 0261/737526.