13 septembrie 2014- o zi cu triplă semnificație pentru Tătărești

tataresti 2Anul 2014 reprezintă pentru satul Tătăreşti un an cu o semnificaţie deosebită. Între anii 1810-1814 se ridica, măreaţă, spre cer, biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din sat, anul acesta împlinindu-se 200 de ani de la ctitorirea ei.
Tot anul 2014 ne aduce aminte de un trist episod din viaţa localităţii: acum 70 de ani, în 19-22 octombrie 1944, 28 de soldaţi români, 5 soldaţi sovietici şi 7 localnici şi-au dat viaţa pentru eliberarea pământului românesc de sub ocupaţia străină.
Programul a început la ora 9:30 cu săvârşirea Sfintei Liturghii de către PreaSfinţitul Iustin Hodea Sigheteanul, arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, înconjurat de un sobor de preoţi, răspunsurile fiind date de Corala „Arhanghelii” a acestei episcopii, dirijată de pr. prof. Petrică Aurelian Covaciu.
După Sfânta Liturghie, a urmat prezentarea cărţii 200 de ani de la zidirea Bisericii din Tătăreşti – omagiu slujitorilor şi credincioşilor săi” scrisă de către fiul satului col.(r) Voicu Şichet şi istoricul Viorel Câmpean.
A urmat, apoi, dezvelirea plăcii aniversare întru cinstirea celor 200 de ani ce s-au scurs de la zidirea bisericii şi întru amintirea sărbătorii din acest an. După care PreaSfinţitul Iustin Hodea Sigheteanul, arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, prefectul Eugeniu Avram, preşedintele Consiliului Judeţean, Adrian Ştef, Szucs Szabolcs, primarul comunei Viile Satu Mare au subliniat importanţa şi semnificaţia evenimentului.
S-a resfințit Monumentul Eroilor și s-au depus coroane de flori.
Evenimentul s-a încheiat cu un frumos program cultural.