Ziua comunei Szamossályi

ungaria 4Adrian Ştef, preşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare  a participat la,, Ziua comunei Szamossályi” (Ungaria), sâmbătă, 16 august. În cuvântul ei, primăriţa Bíróné Dienes Csilla a subliniat importanţa prezenţei preşedintelui la cea de-a XVI ediţie  vorbind despre buna cooperare dintre cele două judeţe.

Adrian Ştef, preşedintele Consiliului Judeţean  a declarat că : ,, În perioada următoare trebuie să punem accent pe cooperările transfrontaliere, care  să contribuie la o dezvoltare economică mai rapidă, iar de rezultatele muncii noastre se vor bucura oamenii de pe ambele părţi a frontierei. “

Pe terenul de sport din comună, unde a fost amenajată scena, localnicii au participat la programul artistic organizat de Primăria Szamossályi, urmărindu-i pe Beregdaróci Vadrózsák, Romwalter Duó, Opitz Barbara, Ansamblul din Méhtelek, Tóth-Ilkó Zsuzsa şi Szamossi Zsolt Csaba, Jolly şi Suzy, trupa Kozmix, Kárpátia Dance, Irigy Hónaljmirigy-show, Kelet-lányai, Majka şi Curtis. Evenimentul s-a încheiat cu un frumos foc de artificii.