Preşedintele Consiliului Judeţean Adrian Ştef la ,,Ziua Ömböly”

ungaria 6În data de 16 august a avut loc Ziua Ömböly (Ungaria), eveniment la care a fost invitat şi preşedintele Consiliului Judeţean Adrian Ştef.

Deschiderea oficială a fost făcută de către Trefán Gábor, primarul comunei Ömböly, după care a luat cuvântul deputatul dr.Simon Miklós şi Adrian Ştef, preşedintele Consiliului Judeţean: ,,Proiectele de cooperare transfrontaliere dintre Szabolcs-Szatmár-Bereg şi Satu Mare sunt de bun augur pentru cele două judeţe, deoarece acestea duc la îmbunătăţirea infrastructurii . Datorită acestor proiecte, este în reabilitare secţiunea de drum care face legătura între Sanislău şi Ömböly, (aprox. 12km, din care 10 km se află pe partea română)”- a declarat Adrian Ştef, preşedintele Consiliului Judeţean.

După deschiderea oficială s-a inaugurat parcul central, parcarea şi trotuarul din localitate.

Au urcat pe scenă: Ansamblul din Sanislău, Vouge fashion show, Corul femeilor din Érpatak, V-Zoy, Operetă, Dömötör Balázs şi Dominika, Tesók și Jolly şi Suzy. Programul s-a încheiat cu un foc de artificii și bal în aer liber.

ungaria 1 ungaria 2 ungaria 3