Ştiri recente

turistic

Peste 300 de persoane au vizitat Centrul de Informare Turistică de la deschidere

delegatie ucraina (7)De la deschiderea Centrului Județean de Informare Turistică, din data de 3 iulie până în prezent au trecut pragul acestuia peste 330 de persoane.

În județul Satu Mare conform Autorității Naționale de Turism sunt înregistrate 70 de unități de cazare pe care Centrul de Informare Turistică le recomandă.

Sunt foarte mulţi sătmăreni și turiști interesaţi de suveniruri, cautând lucruri specifice judeţului Satu Mare.

Centrul de Informare Turistică pune la dispoziția turiștilor suveniruri, pliante informative și harta județului. Județul a fost vizitat de persoane din Ungaria, Germania, Austria, Ucraina, Slovacia,  Franţa, Polonia şi chiar din USA.

Principalele obiective turistice prezentate sunt cuptoarele dacice de la Medieșu Aurit, Castelul din Carei, Cetatea din Ardud, Țara Oașului, Luna Ses, Castelul din Medieșul Aurit, muzeele și casele memoriale, obiectivele turistice din municipiu, bisericile de lemn etc.

Au fost prezentate și produsele tradiționale gastronomice, precum și vinurile și pălinca sătmăreană.