Ziua Naţională a Veteranilor de Război, sărbătorită şi la Satu Mare

veterani 2Astăzi, la Muzeul Judeţean a avut loc întălnirea veteranilor de război, cu ocazia manifestărilor prilejuite de Ziua Naţională a Veteranilor, în organizarea filialei „Dr. Vasile Lucaciu” a Asociaţiei Naţionale a Veteranilor de Război.
După cum a precizat în cuvântul de deschidere preşedintele filialei sătmărene, col.(r) Nicolae Codreanu, ei sunt cei care s-au putut deplasa la manifestări din cei 84 veterani care mai trăiesc în judeţ, majoritatea având deja vârste de peste 90 de ani.
La eveniment au fost prezenţi, printre alţii, prefectul Eugeniu Avram, preşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare, Adrian Ştef, precum şi numeroase cadre militare active sau în rezervă. Cu toţii au ţinut un moment de reculegere în memoria camarazilor căzuţi la datorie pentru apărarea patriei, apoi au fost omagiaţi printr-un recital susţinut de Ansamblul „Codrişorul” de la Palatul Copiilor din Satu Mare.
veterani 23