„Reînviem”

reinviemAvem deosebita plăcere să vă invităm joi, 10 aprilie 2014, începând cu ora 15:00 în Galeria de Arte Plastice a Consiliului Judeţean Satu Mare la vernisajul expoziţiei „Reînviem”.
Evenimentul este organizat de Judeţul Satu Mare şi Consiliul Judeţean Satu Mare, Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Satu Mare, Şcoala Gimnazială „Vasile Lucaciu” Carei, Spitalul Judeţean de Urgenţă Satu Mare, Secţia Psihiatrie Cronici Satu Mare şi Asociaţia Artiştilor Plastici Satu Mare.
Expoziţia este realizată cu exponate create de elevii cu cerinţe educative speciale de la Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Satu Mare, Şcoala Gimnazială “Vasile Lucaciu” Carei şi de pacienţii Secţiei Psihiatrie Cronici Satu Mare.
Programul cultural va fi asigurat de Corul Liceului Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare şi de Corul Liceului Teologic Reformat Satu Mare.
„Reuşim împreună” face parte dintr-un proiect concurs educaţional judeţean.
Desfăşurarea acestor activităţi are valenţe benefice asupra copiilor cu cerinţe educative speciale, nu numai pe planul echilibrării emoţionale ci şi pe planul compensării personalităţilor marcate de deficienţă, fiind un mijloc eficient pentru integrarea lor psihosocială.
Proiectul se doreşte a fi un sprijin în procesul de recuperare şi integrare a copiilor cu cerinţe educative speciale, prin organizarea unor concursuri pe diferite teme, care să le pună acestora în valoare abilităţile şi să-i promoveze în comunitatea şcolara şi locală.
Lucrările pacienţilor Secţiei Psihiatrie Cronici Satu Mare sunt realizate cu ajutorul tehnicii guilling paper (hârtie răsucită) şi cu polistiren, având ca temă specificul pascal: felicitări, mici tablouri, obiecte decorative, chiar seturi de podoabe (cercei şi coliere) şi altele. Lucrările sunt realizate cu multă pricepere, emoţie şi dăruire de către pacienţii secţiei Psihiatrie Cronici, personalul secţiei asigurând materialele necesare confecţionării lor.

Vă invităm să fiţi alături de noi!