Iarna nu a luat prin surprindere autorităţile din judeţul Satu Mare

IARNAOdată cu începerea ninsorii în seara zilei de miercuri, utilajele de dezăpezire au ieşit pe drumurile din judeţul Satu Mare începând cu ora 18 şi au lucrat toată noaptea, acţiunea continuând şi în cursul zilei de joi.
Judeţul a fost împărţit pe zone, în care acţionează utilajele diferitelor firme, după cum urmează:

Lot I – zona Carei – Tășnad: – operator SC SĂGEATA PROD SRL

– împrăștiere material antiderapant aproximativ 250 tone;

– îndepărtare zăpadă de pe partea carosabilă mecanizat;

– nr. utilaje care au acționat : 5 buc. auto cu răspânditor cu lamă.

Lot II – zona Acâș: – operator SC TEHNIC-ASIST SRL

– împrăștiere material antiderapant aproximativ 324 tone;

– îndepărtare zăpadă de pe partea carosabilă mecanizat;

– nr. utilaje care au acționat : 5 buc. auto cu răspânditor cu lamă, 1 buc. greder semipurtat.

Lot III – zona Satu Mare: – operator SC TEHNIC-ASIST SRL

– împrăștiere material antiderapant aproximativ 612 tone;

– îndepărtare zăpadă de pe partea carosabilă mecanizat;

– nr. utilaje care au acționat : 6 buc. auto cu răspânditor cu lamă, 1 buc. greder semipurtat.

Lot IV – zona Oaș: – operator SC TEHNIC-ASIST SRL

– împrăștiere material antiderapant aproximativ 216 tone;

– îndepărtare zăpadă de pe partea carosabilă mecanizat;

– nr. utilaje care au acționat : 4 buc. auto cu răspânditor cu lamă, 1 buc. greder semipurtat.

S-au făcut verificări în teren, fiind disponibilizate 2 echipaje de la Consiliul Județean Satu Mare, Serviciul Drumuri și Transporturi, utilajele de deszăpezire fiind dotate cu GPS, monitorizarea acestora făcându-se și prin acest mijloc. Nu au fost înregistrate situații excepționale, se circulă în condiții de iarnă.

Prefectul judeţului Satu Mare, Eugeniu Avram, a participat joi la videoconferinţa Comandamentului de iarnă în relaţie cu Instituţiile Prefectului, susţinută de către vice-prim-ministrul Liviu Dragnea, în cadrul căreia au fost analizate măsurile ce trebuie aplicate pentru atenuarea efectelor fenomenelor meteorologice prognozate de către Administraţia Naţională de Meteorologie pentru perioada următoare.

Alături de prefectul Eugeniu Avram, la videoconferinţă au participat subprefectul Cristian Sasu şi membrii Comitetului judeţean pentru situaţii de urgenţă.

Urmare a prognozei meteo de înrăutăţire a vremii, precipitaţii mixte şi ninsori, prefectul Eugeniu Avram a solicitat membrilor Comitetului judeţean pentru situaţii de urgenţă să fie pregătiţi să acţioneze pentru evitarea producerii unor evenimente nedorite şi a notificat conducerile unităţilor administrativ teritoriale despre înrăutăţirea vremii, solicitând măsuri în consecinţă.