Echipajul Liceului Tehnologic Turţ, locul III la un concurs folcloric din Bistriţa

TurtSâmbătă, 9 noiembrie 2013, în Sala de spectacole a Casei de Cultură a Sindicatelor Bistriţa, s-a desfăşurat Concursul interjudeţean al cântecului, dansului şi obiceiurilor tradiţionale “Valori etnografice în comunităţile tradiţionale”, ediţia a VI-a.
Manifestarea a fost organizată de Asociaţia Profesorilor de Istorie din România, filiala Bistriţa Năsăud (A.P.I.R.B-N), în parteneriat cu Liceul de muzică ″Tudor Jarda″ Bistriţa şi Şcoala Gimnazială 2 Bistriţa.
Cu acest prilej, Liceul Tehnologic “Anghel Saligny” Turţ a participat cu un grup format din nouă elevi din clasele V-XII, coordonaţi de profesoarele Maria Negru şi Rodica Doroş. Echipajul liceului turţean a obţinut locul III.
La cele trei probe de concurs, grupul a prezentat o personalitate locală reprezentativă pentru Ţara Oaşului – Atanasie Doroş, un obicei specific – luatul cununii miresei şi mâncare tradiţională oşenească – vărzar şi guşi cu păsat şi hribe.
Informaţiile ne-au fost comunicate de profesoara Mariana Tiution.