Zilele Muzicale Sătmărene se apropie de final

filaEdiţia XXXVI-a a Festivalului Internaţional „Zilele Muzicale Sătmărene” organizată în debutul stagiunii centenare a Filarmonicii „Dinu Lipatti” se va încheia joi, 24 octombrie, la ora 18:30, în Sala Filarmonicii, cu un concert vocal-simfonic dedicat aniversării celor 200 de ani de la naşterea celor doi compozitori care au marcat lumea operei în secolul XIX – Giuseppe Verdi şi Richard Wagner.
Prima parte e dedicată lui Verdi şi va cuprinde arii şi momente orchestrale din operele „Traviata”, „Aida”, „Trubadurul”. Partea a doua, dedicată lui Wagner, prezintă momente din „Tannhauser” şi „Olandezul zburător”.
Dirijorul concertului este Horváth József, eminent dirijor de operă, de la Opera Maghiară din Cluj-Napoca. De la acea instituţie vine şi solistul serii, baritonul Balla Sándor. Solista serii este soprana Liana Podlovski, discipola maestrelor Arta Florescu şi Eugenia Moldoveanu, cunoscută şi ca pianistă

Programul complet al serii:

Prima parte – Giuseppe Verdi
Preludiu la opera „La Traviata”
„Trubadurul” – Aria Leonorei „Tacea la notte”
„Trubadurul” – Aria Contelui „Il balen del suo sorriso”
„Aida” – Marşul triumfal
„Traviata” – Duetul Violetta-Germont „Pura siccome un angelo”

Partea a doua – Richard Wagner

Uvertura operei „Olandezul zburător”
„Olandezul zburător” – Balada Sentei „Jo ho ho”
„Tannhauser” – Aria lui Wolfram „O du mein holder Abendstern”
„Olandezul zburător” – Duetul Senta-Olandezul „We aus der Ferne”
Este valabil abonamentul nr. 6.