Zilele Leader la Petreşti

3

Grupul de Acţiune Locală (GAL) Sud-Vest Satu Mare a organizat sâmbătă, în Petreşti, , eveniment care promovează acţiunile desfăşurate în cadrul Programului Leader, program de dezvoltare rurală.
La conferinţa de prezentare a activităţilor derulate de Gal Sud-Vest Satu Mare, alături de managerul GAL, Toga Ştefan, au participat reprezentantul Leader din cadrul Ministerului Agriculturii, Gelu Roşu, preşedintele Consiliului Judeţean, Adrian Ştef, vicepreşedintele Rudolf Riedl, prefectul judeţului, Eugeniu Avram, senatorul Pataki Csaba, deputatul Erdei D. Istvan, directorul OJPDRP, Gabriel Mihali, reprezentanţii CDRJ Satu Mare, Adina Ghiriti şi Viorica Cioltea, precum primarii şi consilierii locali din cele 19 comune partenere în GAL, dar şi mulţi vizitatori.
”Programul Leader ajută la transformarea agricultorilor în fermieri şi mi se pare normală sprijinirea GAL-urilor din judeţ din partea Consiliului Judeţean”, a afirmat preşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare.
1

9