„Metode de cercetare şi conservare a patrimoniului cultural”

Muzeul Judeţean Satu Mare în colaborare cu Muzeul de Arhitectură şi Civilizaţie Populară a regiunii Transcarpatia din Ujgorod (Ucraina) anunţă desfăşurarea workshop-ului „Metode de cercetare şi conservare a patrimoniului cultural”. Evenimentul se desfăşoară în cadrul proiectului European „REUŞIM PRIN COOLtură – Valori europene şi viitor comun” (BREAKING-THROUG COOLture – European values and common future).
Worksop-ul se va desfăşura la sediul Muzeului Judeţean Satu Mare, b-dul Vasile Lucaciu, nr. 21 în data de 30 octombrie 2013, începând cu ora 9.00. Cu acelaşi prilej , la ora 14.00 va fi vernisată şi expoziţia „Restaurare”, cuprinzând obiecte clasate în Tezaurul naţional.Obiectele au fost restaurate de către restauratorii Laboratorului zonal de restaurare, din cadrul Muzeului Judeţean Satu Mare.