Seminar „MOBILitate=Adaptare+Succes” la AJOFM

Agenţia Judeteană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Mureş derulează proiectul cu titlul:
“ MOBILitate=Adaptare+Succes” – Stimularea mobilitătii fortei de muncă corelată cu dinamica pietei muncii la nivel inter-regional “ şi în care A.J.O.F.M. Satu Mare este partener ,
Obiectivul general al proiectului îl reprezintă creşterea eficienţei şi transparenţei SPO, acompaniată şi susţinută de furnizarea unor servicii de informare privind piaţa muncii diversificate şi de calitate pentru stimularea mobilităţii forţei de muncă, prin cooperare şi schimb de bune practici în cadrul unui parteneriat inter-regional pentru creşterea şanselor de ocupare a persoanelor în căutarea unui loc de muncă, prin schimb de experienţă trans-natională.
Rezultate aşteptate în cadrul activităţii 7 a acestui proiect : dezvoltare şi actualizare baze de date privind cererea şi oferta de forţă de muncă; precum şi dezvoltarea şi extinderea mecanismelor de colectare şi prelucrare a informaţilor privind Piaţa Muncii;
Output-uri:- baze date actualizate pentru cerere şi oferta forţă de muncă (corelate cu baza EUROSTAT);
– elaborare şi aplicare mecanisme moderne de colectare şi prelucrare informaţii de pe piaţa muncii.
– pilotare şi evaluare concept nou organizare Baze de Date (BD);
– asistare„on-the-job training” SPO-2 regiuni;
– 1 seminar prezentare rezultate evaluare; durata 2 zile; 30 persoane din cadrul SPO/2 regiuni.