Reducerea Arieratelor conform prevederilor O.U.G. nr. 73/26.06.2013

Referitor la reducerea arieratelor autorităților locale până la nivelurile stabilite pentru finele lunii decembrie 2013, înainte de eliminarea completă a acestora în cursul anului 2013, pasul principal în realizarea diminuării valorii arieratelor din economia românească îl reprezintă respectarea prevederilor H.G. nr. 685/1999 și a O.U.G. nr. 77/1999 cu privire la transmiterea în sistemul național de compensare datorii – creanțe a informațiilor privind datoriile și creanțele nerambursate la scadență,informații care conduc la identificarea circuitelor de compensare ce au ca finalitate reducerea arieratelor existente. În cazul compensării facturilor mai vechi de 30 de zile și care au o valoare mai mare de 10.000 lei, persoanele juridice se adresează obligatoriu sistemului național de compensare datorii-creanțe și la cerere, pentru facturile, altele decât cele menționate anterior.

Atașat se găsesc materialele privind posibilitatea de reducere a arieratelor autorităților locale, convenită cu Fondul Monetar Internațional, conform prevederilor O.U.G. nr. 73/26.06.2013.