„Cupa Satu Mare“ a adunat 60 de piloţi la start

Concurs Karting 3Sâmbătă şi duminică oraşul nostru a fost gazda unui nou eveniment al sportului cu motor. Este vorba despre „Cupa Satu Mare“ la karting, competiţie care a ajuns la a doua ediţie şi care se va desfăşura pe Bulevardul Transilvania. Peste 60 de piloţi din Reşiţa, Arad, Oradea, Satu Mare, Baia Mare, Zalău, Suceava, au participat la competiţie având anvergura unei etape de Campionat Naţional. Aceştia au concurat la mai multe clase, Pufo (6-8 ani), Mini (9-12 ani), Mobra (50 cm cubi), 100 F.A. (100 cm cubi) şi K.Z. 125, clasa cea mai spectaculoasă.
Principalii organizatori sunt Palatul Copiilor, reprezentat de profesorul Gheorghe Takacs, care pregăteşte un sportiv deosebit, pe Marco Bota, CSM Satu Mare, Primăria şi Consiliul Judeţean Satu Mare.
Competiţia a început sâmbătă la ora 10.00 cu sesiuni de antrenamente, mai apoi cu cea a calificărilor, până la ora 16.00. Între aceleaşi ore, dar duminică, iubitorii acestui sport vor putea viziona antrenamente şi, bineînţeles, manşele finale. Parteneri media ai acestui eveniment sunt Gazeta de Nord Vest şi Nord Vest TV. La eveniment a participat şi Preşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare, Adrian Ştef care le-a urat mult succes concurenţilor şi s-a arătat încântat de un asemenea eveniment la Satu Mare.