Noul Consiliu Județean Satu Mare a fost constituit

1Au depus jurământul de credință președintele Pataki Csaba și 28 dintre cei 31 de consilieri județeni validați.

Astăzi, 21 octombrie 2020, în sala mare de ședințe a Palatului Administrativ a avut loc ceremonia de constituire a noului Consiliu Județean Satu Mare. Consilierii județeni validați ca urmare a alegerilor locale desfășurate în data de 27 septembrie 2020, au fost convocați în ședința de constituire printr-un ordin al prefectului Radu Bud.

Noul for deliberativ al județului Satu Mare este reprezentat de consilieri din patru partide politice: 15 consilieri UDMR, 10 PNL, 5 PSD și 2 PMP. Până în prezent, dintre cei 32 de consilieri județeni, au fost validați de către Tribunalul Satu Mare 31 consilieri și președintele ales al Consiliului Județean, Pataki Csaba.

Componența noului Consiliu Județean Satu Mare:

Președinte – Pataki Csaba (UDMR)

Consilieri UDMR: Balogh Sandor, Barta Zoltán, Erdei Robert-Gyula, Gindele Emeric, Giurgiu-Kovács Monica-Silvia, Kaiser Ștefan, Kallos Zoltan, Kovács Maté, Merker Andrea, Mureșan Ștefan, Nagy Szabolcs, Pacz Camelia-Maria, Tasnadi Ștefan, Veron Andrei-Ștefan.

Consilieri PNL: Bartok-Gurzău Dorin-Ioan, Belbe Ioan, Beseni Cristian-Valer, Cozma Adrian-Felician, Dobra Carmen-Maria, Kira Beniamin, Laszlo Robert-Istvan, Rotar Marinel, Rus Ioan, Urs Beniamin.

Consilieri PSD: Avorniciți Niculai, Cornea Lenuța-Titiana, Filip Cătălin-Marian, Marincaș Gheorghe, Oneț Ioan.

Consilieri PMP: Mihali Corneliu Gabriel, Pop Liviu.

Ședința de constituire a noului Consiliu Județean a fost condusă de Kaiser Ștefan, decanul de vârstă din rândul consilierilor, care a fost asistat de cei mai tineri consilieri, Laszlo Robert-Istvan și Filip Cătălin-Marian. Au depus jurământul 28 dintre cei 31 de consilieri validați.

Președintele Pataki Csaba a depus jurământul în fața noului Consiliu Județean.

În ședința următoare va depune jurământul și cel de-al 32-lea consilier județean (UDMR), cei trei consilieri care nu au participat la ședința de constituire și va fi stabilită componența comisiilor de specialitate din cadrul Consiliului Județean Satu Mare.